Kontrast:

Czcionka:

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji. Planowane wyniki operacji: Osiągnięcie oczekiwanego postępu finansowego we wdrażaniu LSR.
Typ/nazwa operacji: Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji.
Działanie PROW 2014-2020: M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS – rozwój lokalny kierowany przez społeczność)

środa, 07 sierpień 2019 14:41

Uczestnicy projektu Eco-North w Finlandii!

Eco North przycięty

W dniach 29.07.-02.08.2019 r. uczestnicy projektu współpracy międzynarodowej pn. Eco-North (pol. Eko-Północ) zebrali się w miejscowości Ähtäri, by wziąć udział w kolejnym obozie młodzieżowym tym razem zorganizowanym przez fińskiego partnera projektu Eco-North – LGD Kuudestaan.

logokunnat200

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020 w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2023. Projekt zakłada aktywizację i animację lokalnej społeczności poprzez edukację i promocję postaw proekologicznych, a także podniesienie wiedzy w zakresie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Partnerami projektu są lokalne grupy działania z Finlandii, Estonii i Łotwy.
W trakcie obozu w Finlandii młodzież uczestniczyła w warsztatach, w trakcie których miała okazję poznać projekty i beneficjentów fińskiego programu LEADER. Jednym z przykładów jest firma VAATELAASTAR (ang. FABPATCH) – innowacyjny start up założony przez dwie fińskie mamy produkujący ekologiczne naszywki na ubrania - sposób, aby móc naprawić swoje ubrania pięknie, łatwo, szybko i oryginalnie.
Finowie prowadzą systematyczne działania, których celem jest zmniejszenie zużycia plastików i ich recycling. Uczestnicy obozu zapoznani zostali z wprowadzonym systemem kaucyjnym na opakowania z tworzyw sztucznych - najczęściej PET, metali (puszki aluminiowe) i szkła. W każdym sklepie spożywczym znajduje się automat, w który można wrzucić zużyte butelki. Za zwrot opakowania w takim automacie mieszkańcy otrzymują zwrot kaucji. Kolejnym przykładem wspólnego projektu dla lokalnej społeczności jest MOUVISAMPO – z hasłem przewodnim „zamień śmieci w skarb”. Za przyniesiony do recyclingu plastik mieszkańcy otrzymują wymyśloną na potrzeby projektu walutę, którą późnej mogą zamienić na zniżki w lokalnych sklepach partnerskich. ENERGIATIETO to przykład projektu podnoszenia świadomości energetycznej wśród lokalnej społeczności obszaru LGD Kuudestaan i Aisapari, o którym dowiedziała się młodzież projektu Eco-North. Celem jest aktywizacja ludności wiejskiej w celu poprawy efektywności energetycznej, środowiskowej i efektywnego gospodarowania zasobami, wprowadzenia energii odnawialnej i uwzględnienia zrównoważonego rozwoju.
Na zakończenie warsztatów młodzi uczestnicy zaprezentowali wypracowane wspólnie modele ekologicznych przedsiębiorstw.
W Finlandii popularna jest zrównoważona turystyka przyrodnicza, dlatego mieszkańcy lubią spędzać wolny czas spacerując po lesie, jeżdżąc na rowerach, pływając na kajakach czy uprawiając narciarstwo biegowe. Podczas obozu uczestnicy projektu mieli okazję odbyć 13km wędrówkę po lesie szlakiem Arpainen w gminie Soini.
Uczestnicy projektu zobaczyli, także największy dom towarowy w Finlandii – TUURI oraz Ähtäri ZOO. Grupa polskiej młodzieży poznała rówieśników reprezentujących państwa partnerskie projektu, posmakowała tradycyjne dania kuchni fińskiej, miała okazję zrelaksować się w fińskiej saunie i popływać w jeziorze.
W przyszłym roku w ramach projektu uczestnicy spotkają się na obozie młodzieżowym na Łotwie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Camp Finland

 

pasek logotypy

 

biuro@ziemiagotyku.com

56 610 80 17

Brąchnówko 18, 87-140 Chełmża
Biuro czynne pn - pt 7.30-15.30

Copyright © 2016. projekt i wykonanie www.pollyart.pl

Strona korzysta z plików cookie