Kontrast:

Czcionka:

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji. Planowane wyniki operacji: Osiągnięcie oczekiwanego postępu finansowego we wdrażaniu LSR.
Typ/nazwa operacji: Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji.
Działanie PROW 2014-2020: M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS – rozwój lokalny kierowany przez społeczność)

poniedziałek, 20 kwiecień 2020 08:17

Epidemia. Pomoc dla gospodarki w województwie Kujawsko-Pomorskim

478 milionów złotych – taka jest wartość wsparcia dla gospodarki w ramach marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków. Podstawowym instrumentem wsparcia firm są niezwykle korzystne pożyczki obrotowe, które umożliwią przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej w obliczu widocznych już dziś i przewidywanych w przyszłości perturbacji na rynkach. Będą też mogły otrzymać dotacje na projekty inwestycyjne.

- Znaleźliśmy się, globalnie i lokalnie, w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć. Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, uratujemy wiele firm i miejsc pracy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

Bardzo korzystne pożyczki obrotowe ma cały czas w ofercie Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Ta marszałkowska instytucja finansowa od miesiąca w sposób systemowy elastycznie wspiera też tych swoich klientów, którzy ze względu na sytuację epidemiczną znaleźli się w trudnej sytuacji. W pakiecie pomocowym są wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat bez dodatkowych kosztów, i wydłużenie terminów spłat pożyczek. Wnioski o zastosowanie takich rozwiązań złożyło już 330 podmiotów gospodarczych. Każdy z nich jest rozpatrywany indywidualnie – chodzi o, by wybrać najkorzystniejszą dla przedsiębiorstwa formę dalszej obsługi kredytu. 

Teraz na preferencyjne, niskooprocentowane kredyty – obrotowe i inwestycyjne z przeznaczeniem na przebranżowienie - przeznaczamy dodatkowo 400 milionów złotych (dokładnie 396 mln zł). Także w tym przypadku przedsiębiorcy mogą liczyć na długą karencję spłat.

Poza pożyczkami nasza propozycja to mikrogranty – dotacje inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych, adresowane do niewielkich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. Dodatkową zachętą będzie z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze – cały wniosek mieści się na jednej stronie formatu A-4.

W zanadrzu mamy jeszcze e-bony z myślą o przekwalifikowaniu pracowników pod obecne potrzeby rynkowe. Chodzi sfinansowanie m.in. szybkich kursów w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i kursów pozwalających na podjęcie pracy pomocniczej w służbie zdrowia.

Wartość ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przez marszałka Piotra Całbeckiego samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce wynosi 740 milionów złotych. Oprócz dotacji i pożyczek dla przedsiębiorstw zakłada wsparcie instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz dystrybucję środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi, a także znaczną pomoc dla szpitali.

Zobacz:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

17 kwietnia 2020 r.

biuro@ziemiagotyku.com

56 610 80 17

Brąchnówko 18, 87-140 Chełmża
Biuro czynne pn - pt 7.30-15.30

Copyright © 2016. projekt i wykonanie www.pollyart.pl

Strona korzysta z plików cookie